Главная » Мир » Искусство » Моріс Бежар і його філософія танцю

Моріс Бежар і його філософія танцю

«Танець — явище релігійного порядку, це релігійний культ, танець-ритуал, танець-священнодійство»

Саме так вважав видатний французький хореограф Моріс Бежар. Він заснував трупу «Балет ХХ століття» і став одним з найпопулярніших і найвпливовіших хореографів всієї Європи.

Хоча, Моріс Бежар помер ще в листопаді 2007 року, він досі живий. Він досі звертається до нас зі сцени через свої, не побоюсь цього слова, геніальні постановки. Девізом його життя було: вміння жити тільки «сьогодні», пам’ятаючи про «вчора» і заглядаючи у «завтра».

Моріс Бежар

Танцювати Моріс почав з 13 років за порадою лікаря. Спочатку медик порекомендував, щоб хворобливий та слабкий хлопчик зайнявся спортом. Але, дізнавшись від батьків, що Моріс обожнює театр, порадив йому зайнятися класичним танцем. Своє захоплення танцем Бежар пояснював негритянським корінням. З 1941 Моріс почав навчатися хореографії, а в 17 років вже танцював на сцені Марсельської опери.

У якості хореографа Бежар дебютував у 1946 році постановкою «Маленького пажа» на музику С. Рахманінова та Ф. Шопена в Руані. За більш ніж півстоліття творчої діяльності він реалізував себе не тільки як хореограф (за його плечима більше 230 балетних постановок), він ще режисер театру і кіно (постановник опер, оперет, драматичних вистав, телефільмів), драматург і чудовий есеїст.

Моріс Бежар

Моріс Бежар подорожував з глядачами по різних епохах, різними країнами та їх культурами, вражаючи всіх колосальними знаннями історії живопису і літератури, музики та архітектури, володіючи необмеженою фантазією і здатністю подумки проходити крізь товщу часів. Цей хореограф зробив балет надбанням величезних мас, зберігши при цьому його елітарність.

Його балетні постановки — це своєрідний колаж, де всі види мистецтв складають єдине ціле. Бежар вміло поєднував у своїх роботах декламацію, спів, кіно, телебачення та циркові трюки. Він ніколи не боявся експериментів, чим притягував і, водночас, відштовхував глядачів.

Саме за це критики вигадували йому епітети типу «містифікатор» чи «парадоксаліст». А такі видатні танцівники як Хорхе Дон, Майя Плісецька, Карла Франч, Діана Вишнева вважали за честь працювати з хореографом.

Моріс Бежар

Коло тем, обираних філософом-балетмейстером для своїх вистав, надзвичайно широке: роздуми про сенс життя і розплата за скоєне, пошуки Бога в світі і в собі, всемогутня сила любові і самотність, протиборство добра і зла, проблеми зв’язків і зближення Заходу і Сходу.

Свою творчість Бежар присвятив створенню власної унікальної танцювальної мови, вважаючи, що «класика — основа всякого пошуку, сучасність — гарантія життєвості майбутнього, традиційні танці різних народностей — хліб насущний хореографічних вишукувань». Тому його мова на рідкість органічно поєднує в собі лексику класичного танцю, танцю — «модерн» та традиції пластики Сходу.

Автор: Роса ТВ
Теги
Художник Виктор Неделку-Зусман
Классические и современные мандалы
Александр Шапиро
Люди: композитор Владимир Быстряков
Музыкант Анатолий Гернаденко
Олег Торгало: "Добрым быть выгодно"
Мультиинструменталист Алексей Кабанов
Лучший отдых — смена деятельности
Выдающийся Духовный Проект Вселенского Значения
10 секретов успеха по Ведам
Могила Христа находится в Индии?
«Любить». Запрещенный фильм Михаила Калика с Александром Менем
Жить просто - как сделать свой дом чище
Быть арием - благородным
О коллективной и индивидуальной карме
Оскорбляй и проиграешь!

Login


Lost your password?

РОСА ТВ - МІЖНАРОДНИЙ ПОРТАЛ ЗДОРОВЬЯ, АЮРВЕДИ ТА ДУХОВНИХ ПРАКТИК

 Виберіть, будь-ласка, мову перегляду та закрийте вікно хрестиком

  EnglishFrenchGermanItalianPolishRussianSpanishUkrainian