Главная » Статьи » Йога » Пранаяма — дихайте правильно

Пранаяма — дихайте правильно

Пранаяма є невід’ємною частиною йогічної практики. Ці дихальні вправи були розроблені великими мудрецями давнини, які знали, що при правильному диханні людський організм накопичує цілющу силу. Слід зазначити, що майже всі сучасні дихальні техніки так чи інакше ґрунтуються на пранаямі.

Що таке пранаяма

Саме слово «пранаяма» складається з двох інших: прана (життєва енергія, яка пронизує все у Всесвіті) і яма (в перекладі з санскриту означає контроль, зупинка, смерть). Виходячи з цього, нескладно зрозуміти, що пранаямаце здійснення контролю над диханням. Четвертий ступінь «восьмиступінчатого шляху» класичної йоги стародавнього мудреця і вчителя Патанджалі називається саме так.

Людина, яка дихає правильно, зміцнює свою дихальну систему, у нього нормалізується робота серця і артеріальний тиск, підвищується імунітет. Також пранаяма надає позитивний вплив і на нервову систему. У мозок надходить більша кількість кисню, внаслідок чого у людини покращується розумова діяльність і підвищується її продуктивність. Бадьорість тіла і духу, гарний настрій — це теж результат впливу пранаями.

«Керуючи диханням, йогин управляє думкою. Керуючи думкою, він керує і диханням (праной)»,- так говориться у фундаментальному йогічному тексті XVI століття «Хатха-йога-прадіпіка».

Головними поняттями пранаями є: пурака (вдих), кумбхака (затримка дихання після вдиху), речака (видих) і шуньяка (затримка після видиху). Пранаяма — це дуже потужна техніка. Вважається, що вона робить набагато більш сильний вплив на організм людини, ніж асани.

Деякі правила виконання пранаями

Досвідчені йоги рекомендують займатися пранаямой регулярно, і робити це в провітреному приміщенні, а краще — на вулиці. Відразу після прийому їжі займатися не варто; почекайте кілька годин, поки їжа не перетравиться. Ідеально, виконувати пранаяму рано вранці.

Під час пранаями потрібно перебувати в зручній для вас позі, уникаючи будь-якого напруження і тим більше дискомфорту. Можна виконувати дихальні практики, сидячи на підлозі зі схрещеними гомілками.

Дана практика вимагає від учня концентрації уваги. Приступати до пранаями потрібно в зосередженому стані, коли вся увага сфокусована на вдиху і видиху, а також власних внутрішніх відчуттях. У тому випадку, якщо ви будете думати про щось стороннє, то ефективність значно знижується, і ви тільки витратите даремно час.

Новачкам потрібно ставитися до практики уважно. Якщо у вас запаморочиться голова або буде відчуватися якийсь дискомфорт, то обов’язково припиніть виконання вправи. У такій ситуації краще всього лягти і відновити своє природне дихання.

Якщо ви тільки приступаєте практикувати пранаяму, то почніть з мінімальної кількості вдихів і видихів, з кожним черговим заняттям збільшуючи їх тривалість і кількість.

Автор: Роса ТВ
Теги
Преподаватель гималайской йоги и цигун Дмитрий Дьяченко
Йога с Алексеем Скубко. Дневной комплекс (часть 2)
Месяц, который полностью изменит вашу жизнь
Про сердце и какое к нему имеют отношение проблемы с пищеварением
7 способов сохранить свою энергию и хорошее настроение
10 простых способов очищения лимфатической системы. Только натуральные средства
Йога на высоте птичьего полета: мотивируещее видео с Даниелем Королевым
Джала-нети – простой способ от простуды и аллергии по Аюрведе
8 натуральных средств, которые отлично чистят кишечник!
Простые способы избавления от слизи в организме
Потрясающие возможности индийских йогов
Смехо-йога, или философия смеха
Йога при остеохондрозе
Международный день йоги
Восточные гимнастики для здоровья психики и тела
Гомукхасана – поза коровы

Login


Lost your password?